Paryż

  • Posted on: 9 September 2013
  • By: Robert
Paryż widok z wieży Eiffla

Paryż to niesamowita i zachwycająca stolica Francji, pełna zabytków, teatrów i restauracji. Leży on w samym sercu kraju, a szczególnie pięknie jest tu późną wiosną i latem. Na zwiedzanie zaś najlepszym momentem są pierwsze tygodnie tygodnie po sezonie lub przed sezonem. Do Paryża można dostać się samolotem ( około 2,5 godziny lotu ) oraz autobusem ( od 20 d 24 godzin jazdy ).

Najbardziej dostojnym z paryskich pałaców i zarazem charakterystycznych dla tego miasta jest Luwr, czyli miejsce, które nie sposób ominąć zwiedzając stolicę Francji. Prowadzi do niego potężna szklana piramida ? wejście do środka pałacu. Luwr jest uważany za jeden z najpiękniejszych obiektów stylu francuskiego, a wewnątrz ukrywa niesamowite dzieła starożytności. To także największe muzeum świata.

Także Łuk Triumfalny jest miejscem obowiązkowym w czasie podziwiania Paryża. Powstał on dzięki Napoleonowi, ma 49 metrów wysokości i jest bogato zdobiony. Budowla ta posiada także 30 tarcz z nazwami miejscowości, w których Napoleon zwyciężył.

Niesamowitym miejscem jest niewątpliwie znana na całym świecie Katedra Notre-Dame, która wybudowana została również w stylu francuskiego gotyku. Co ciekawe na samo sklepienie wykorzystano 1300 dębów. Witraże i rozety stanowią także o wyjątkowości katedry, dzięki nim posiada ona w sobie feerię barw. Panuje tu także charakterystyczny półmrok. Inicjatorem budowy katedry był Maurice de Sully.

Perełką Paryża i zarazem jego znakiem rozpoznawczym jest oczywiście wieża Eiffla, która powstała dla uświetnienia Wystawy Światowej w 1889 roku i dla uczczenia stulecia Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Można z niej podziwiać Paryż i zachwycać się atmosferą miasta.

Jedną z najważniejszych świątyń miasta jest zaś Bazylika Sacré - Coeur z monumentalna kopułą i najcięższym dzwonem Paryża - Savoyarde, który ma aż 500 kilogramów. Budowla ta powstała w stylu romańsko-bizantyjskim.

Warto przejść się także jedną z najbardziej znanych dzielnic miasta, która pełna jest wspomnień pomieszanych z nowoczesnością. To Montmartre, dzielnica rozrywki i artystów.