Rzym

  • Posted on: 9 September 2013
  • By: Robert
Rzym

Pełny atrakcji i romantyzmu, wspaniałych zabytków i zacisznych zaułków Rzym fascynuje i wprowadza w zupełnie inny świat. Można tu spotkać parki tonące w zieleni, radosnych mieszkańców oraz zakątki pełne historii. Najszybciej dotrze się tu samolotem [tanie loty do Włoch], choć można również wybrać wycieczkę autokarem. Najspokojniejszymi miesiącami na odwiedzenie Rzymu są kwiecień i październik, ruch turystyczny jest bowiem wtedy najmniejszy.

Najbardziej zadziwiającą starożytną budowlą jest niewątpliwie Koloseum, czyli Amfiteatr Flawiuszów (http://archeoroma.beniculturali.it/en/archaeological-site/colosseum). Jego początek sięga dynastii Flawijskiej, wtedy to był on niewątpliwie największą budowlą w Rzymie, miejscem walk gladiatorów oraz krwawych igrzysk.

Warto zobaczyć także Panteon, miejsce, które dawniej było poświęcone wszystkim bogom. Imponująca i ciekawa okrągła świątynia na Polu Marsowym jest jedną z najlepiej zachowanych budowli starożytnego Rzymu, która do dziś zachwyca zwiedzających. Ufundowana została przez cesarza Hadriana w 125 roku.

Rzym to oczywiście również Forum Romanum. Nie sposób go ominąć, dawniej centrum religijne, polityczne oraz gospodarcze, dziś miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów. Stopniowo niszczone, obecnie dzięki pracom archeologicznym można choć częściowo zobaczyć piękno tego miejsca.

Najpiękniejszą wodną budowlą świata jest zaś Fontanna di Trevi, jedna z największych w Rzymie, ma ona aż 26 metrów wysokości i 20 metrów długości. Wewnątrz niej, w samym centrum znajduje się łuk triumfalny z Neptunem. Obok znajdują się strażnicy bóstwa ? dwa trytony, jeden z nich symbolizuje sztorm, a drugi ciszę morską. Fontanna jest niezwykle piękna nocą, ponieważ wtedy oświetlana jest przez reflektory.

Warto zobaczyć także Schody Hiszpańskie, barokową konstrukcje z 1726 roku oraz Bazylikę św. Piotra, która jest drugim co do wielkości kościołem na świecie i niezwykle ważnym miejscem dla chrześcijan. W samej bazylice oraz w jej podziemiach można zobaczyć groby wielu papieży, w tym także Jana Pawła II.

Nie można zapomnieć również o Muzeach Watykańskich oraz Kaplicy Sykstyńskiej, która zachwyca niesamowitymi freskami na ścianach i sufitach.