Marsylia

  • Posted on: 17 March 2015
  • By: Robert

Marsylia to przepiękne francuskie miasto, które niezwykle chętnie jest odwiedzane przez turystów. W 2013 roku została ona wybrana na Europejską Stolicę Kultury, jako że obfituje w zabytki, kościoły, teatry, operę, a jej historia jest niezwykle bogata i ma aż 2500 lat. Znajduje się ona w klimacie śródziemnomorskim, co oznacza iż zimą średnie temperatury wynoszą tu od 10 do 14 stopni, a latem przekraczają 30 stopni Celsjusza. To miejsce idealne na udane wakacje, krótki wypad czy romantyczny urlop.
Marsylia - http://www.marseille.fr posiada nowoczesny port lotniczy Provence Airport - www.marseille-airport.com, który ulokowany jest około 20 kilometrów na północ od centrum. Jest on w stanie obsłużyć aż 8 milionów pasażerów. Z lotniska do miasta można dostać się autobusem lub też taksówką.
Rozpoczynając zwiedzanie Marsylii (video) warto udać się w okolice starego portu. To niewątpliwie ciekawe miejsce, zważywszy na to, że od 2600 lat już zawijają tu statki. Wejścia pilnuje Fort świętego Jana oraz Fort świętego Mikołaja, umocnienia wybudowane w XIII wieku. W starym porcie można odpocząć, rozkoszować się krajobrazem delektując się kawą w którejś z klimatycznych kawiarni lub też kosztując potraw z owoców, które są tutejszym specjałem. Wspaniałą atrakcją może się także okazać bezpłatna przejażdżka promem.
Niedaleko portu natomiast, bo około 3,5 kilometra od wejścia można odnaleźć niezwykły Zamek If, ulokowany na wysepce o tej samej nazwie. Dawniej pełnił on funkcję więzienia, został on także opisany w słynnym dziele ?Hrabia Monte Christo? Dumasa. Budowla ta ma niezwykle ciekawą historię, a jej umocnienia powstały w XVII wieku, sto lat po wybudowaniu zamku.
Marsylia to także wspaniała Bazylika Notre-Dame. Powstała ona w latach 1853 ? 1864 i po dziś dzień fascynuje swym pięknem, zdobieniami, barwnym marmurem, złoceniami oraz malowidłami ściennymi. Z jej najwyższego punktu można zobaczyć niemal całą panoramę miasta, a na fasadzie północnej dostrzec ślady po pociskach, które zostały wyżłobione w czasie walk o wyzwolenie Marsylii.
Miasto to także zaskakuje, chociażby tak zwanym blokiem marsylskim czyli Cité Radieuse. Jego projektantem by Le Corbusiera i udało mu się stworzyć budynek, który po dziś dzień szokuje.
Nieco dalej od centrum miasta warto zobaczyć specyficzne formacje geologiczne nazwane Calanques. Znajdują się one na wyspie Chateau, na którą można się dostać promem. To przepiękne doliny, niezwykle malownicze, które uformowane zostały przez wcięcia w skałach. Można tu odetchnąć wśród wspaniałych krajobrazów i poznać inne oblicze Marsylii.