Lizbona

  • Posted on: 13 January 2015
  • By: Robert

Lizbona to niesamowite miasto, stolica Portugalii ulokowana na samym końcu Europy. Można tu cudownie odpocząć delektując się pięknymi widokami, jak i zachwycić się ilością zabytków do odkrycia. Lizbona znajduje się w strefie wpływów klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza iż każda pora roku jest dobra, by tutaj przyjechać.
Lot z Polski do Lizbony trwa mniej więcej 4 godziny i 20 minut, oczywiście wszystko zależy od połączenia i i ilości przesiadek. Lotnisko Aeroporto de Lisboa znajduje się około 7 kilometrów od centrum miasta i jest największym portem lotniczym w całej Portugalii. Do centrum miasta można się dostać taksówką, która nie jest zbyt droga, lepiej jednak od razu zapytać o cenę, a także aerobusem ( linia 91 ) czy metrem.
Lizbona czaruje ilością miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest Pałac Narodowy Belém. Dawniej był on zamieszkiwany przez członków rodziny królewskiej, dziś natomiast stanowi oficjalną rezydencję Prezydenta Portugalii. Przed wejściem znajduje się placyk ze statuą Afonso de Albuquerque a na około można podziwiać piękne i zadbane ogrody. W budynkach stajni zaś w 2004 roku otworzono Muzeum Przyrodnicze pozwalające na bliższe przyjrzenie się historii Republiki Portugalii oraz jej Prezydentów.
Koniecznie trzeba zobaczyć także Wieżę Betlejemską, która została wybudowana w latach 1515-1520. Można tu podziwiać rozetę, która przedstawia kulę ziemską oraz krzyż templariuszy. Budowla ta jest przykładem XV architektury militarnej w stylu manuelińskim. Niegdyś była ona punktem orientacyjnym oraz pełniła rolę strażnicy portu, a później więzienia.
Na zainteresowanych czeka również najstarsza świątynia w mieście czyli Katedra Santa Maria Maior de Lisboa. Powstała ona w 1147 roku w stylu romańskim i wiele razy była modyfikowana oraz odnawiana. Dziś jest niesamowitą syntezą przeróżnych stylów architektonicznych, a w jej wnętrzu mieści się wiele obiektów o wielkim znaczeniu zarówno religijnym jak i historycznym.
Będąc w Lizbonie warto zobaczyć także Klasztor Heironimitów, który uważany jest za perłę stylu manuelińskiego, połączeniem renesansu i gotyku a także Zamek Świętego Grzegorza, którzy od 1910 roku widnieje na liście Zabytków Narodowych. Zachwycić może również Kościół de Santa Engrácia, w którym wyróżnia się ogromna kopuła i wnętrze udekorowane pięknymi płytkami. Kościół ten w 1916 roku został przekształcony w Narodowy Panteon.To dopiero początek atrakcji, bowiem Lizbona posiada ich naprawdę wiele sprawiając, że chętnie się tu wraca i odnajduje wciąż nowe obiekty, które zachwycają i fascynują.