Zurych

  • Posted on: 22 April 2014
  • By: Robert

Mnogość zabytków, nietypowy klimat i intrygująca kultura? Zurych położony w północno wschodniej Szwajcarii, nad Jeziorem Zuryskim, przyciąga turystów pragnących zaczerpnąć chwili spokoju i odkrywać tajemnice miasta.

Lot z Warszawy do stolicy Szwajcarii trwa ok. 2 h.

Planując swój urlop w tej niezwykle fascynującej metropolii warto przede wszystkim zwrócić uwagę na przepiękny zabytkowy kościół Fraumünster, który usytuowany jest na zachodnim brzegu rzeki Limmat. Obiekt został wzniesiony w XIII stuleciu w stylu romańskim, a jego najbardziej charakterystycznym elementem jest wysoka strzelista wieża zegarowa z długą iglicą o niebieskim kolorze. Wspinając się na jej szczyt można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę całego miasta oraz inne znane zuryskie kościoły.

Kolejnym obiektem sakralnym, do którego warto zawitać podczas pobytu Zurychu jest Grossmünster, który pełnił niezwykle ważną funkcję w trakcie szwajcarskiej reformacji. Ogłoszono tu zasady nowej religii. Kościół sprawia nieco surowe wrażenie, posiada dwie wysokie, pochodzące z XV w. wieże, wewnątrz mieszczą się zaś abstrakcyjne witraże autorstwa Augusto Giacometti oraz największa w państwie krypta, w której zobaczyć można zbudowaną z kamienia figurę Karola Wielkiego.

Na uwagę zasługuje także w Zurychu inny kościół Sankt Peterkirche, wybudowany w VIII w., w czasach panowania Karola Wielkiego. Świątynia posiada przepiękną dzwonnicę, na której znajduje się jeden z największych zegarów w Europie. Jego średnica ma aż dziewięć metrów.

Miłośnicy sztuki, podczas wizyty w szwajcarskiej stolicy, z całą pewnością powinni się zaś wybrać do jednego z najbardziej znanych w kraju muzeów Kunsthaus. Obiekt prezentuje dzieła sztuki od czasów średniowiecza do współczesności. Można tutaj podziwiać prace m.in.: Moneta, Picassa, Chagalla i Matisse.

Spędzając urlop w Zurychu warto ponadto zawitać do Muzeum Zegarów Beyera, w którym znajdują się ekspozycje związane z pomiarem czasu w różnych okresach historycznych, począwszy od średniowiecza.

Kolejną atrakcją może być spacer słynną ulicą Banhofstrasse, która prowadzi od dworca kolejowego do brzegu znajdującego się nieopodal jeziora. Zlokalizowanych jest tutaj wiele ekskluzywnych sklepów z biżuterią i odzieżą, a także dziełami sztuki. Swoją siedzibę posiada tu również obserwatorium astronomiczne Urania.

Urlop w Zurychu to idealna opcja dla osób pragnących poznać szwajcarską kulturę oraz przeżyć niezapomnianą przygodę życia.