Wenecja

  • Posted on: 9 September 2013
  • By: Robert
Wenecja

Miasto zakochanych, pełne kanałów i gondoli, które leniwie płyną to piękna Wenecja. Położona jest ona na północy Włoch, nad Morzem Adriatyckim, lato zaś jest tu ciepłe, lecz nie nazbyt upalne. Wenecja ma specyficzną atmosferę, nieporównywalną z żadnym innym miejscem.

Będąc w tym mieście warto zobaczyć Bazylikę św. Marka - jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków sakralnych, który powstał około tysiąca lat temu. Znajdują się tu dzieła sztuki wschodniej, a sam kościół przedstawia wspaniałość architektury bizantyjskiej, której nie sposób pominąć w czasie zwiedzania.

Niesamowitym miejscem jest również plac św. Marka, który znajduje się w najstarszej części Wenecji i jest uważany za jeden z najpiękniejszych na całym świecie. Posiada on zachwycającą kompozycję, a jego uwieńczeniem jest Bazylika św. Marka oraz renesansowa Wieża Zegarowa, która podobno jest najczęściej fotografowanym zabytkiem. Posiada ona na sobie godło Wenecji, czyli lwa ze skrzydłami na błękitnym polu.

Wenecki gotyk, koronkowe łuki, lekkość i piękno - to cechy Pałacu Dożów. Można zachwycać się tu Schodami Gigantów, Salą Wielkiej Rady czy Złotymi Schodami. To trzykondygnacyjny budynek, którego skrzydło ciągnie się wzdłuż kanału Pałacowego i łączy się z budynkiem nowego więzienia poprzez Most Westchnień. Most ten jest osławiony przez XIX-wiecznych pisarzy i stanowi jeden z głównych punktów podczas zwiedzania Wenecji.

Słynnym zabytkiem jest również Dzwonnica św. Marka, która wznosi się aż na 98,6 metra. To tu Galileusz zamontował swoją lupę i właśnie stąd można podziwiać wszystkie gmachy w Wenecji. Właśnie ta wieża niegdyś oprócz funkcji dzwonnicy była latarnią morską, wiatrowskazem oraz wieżą strzelniczą.

Ciekawą budowlą jest niewątpliwie Most Rialto, należący do najbardziej charakterystycznych zabytków w mieście. Niespotykany wygląd ma zaś wenecki kanał w kształcie litery ?s? - Canale Grande, gdzie można wybrać się na romantyczny rejs.

Nie można również zapomnieć o bazylice Santa Maria della Salute, którą otacza sześć kaplic. To kościół barokowy, w którym znajdują się obrazy Tycjana i który warto zobaczyć zwiedzając piękną Wenecję.