Berlin

  • Posted on: 21 August 2013
  • By: Robert
Berlin nocą

Największym miastem Niemiec i zarazem ich stolicą jest Berlin. Czas lotu z Polski to około godziny dwadzieścia z Warszawy. Założycielami miasta byli Słowianie, a jego historia jest niezwykle barwna i zmienna. Berlin był siedzibą elektorów i władców, obecnie składa się z 12 dzielnic i jest pełen niesamowitych zabytków.

Najstarszym jest Brama Brandenburska wzniesiona na wzór budowli ateńskich jako brama miejska oraz łuk triumfalny. Jest ona nie tylko znakiem rozpoznawczym stolicy Niemiec, ale i symbolem połączonego Berlina. Przy Alexanderplatz zaś można zobaczyć wieżę widokową i telewizyjna zarazem o wysokości ok 368 m ? Fernsehturm, która posiada słynna obrotową restaurację.

Warto zobaczyć także budownictwo sakralne, na które składają się między innymi ? Katedra Francuska, Katedra Niemiecka oraz Kościół Pamięci przy Kurfürstendamm. Niezwykle piękny jest niewątpliwie Dom Koncertowy, zespół architektoniczny przy Gendarmenmarkt. Pełen piękna i niezwykłej harmonii zachwyca zwiedzających.

Nowoczesną architekturę zaś można podziwiać patrząc na Potsdamer Platz, który zarazem jest przedstawicielem biznesu, rozrywki i handlu. Niezwykle ciekawy jest też Reichstag, z którego widok na centrum miasta oraz dzielnice rządową pozwala poczuć atmosferę Berlina.

Stolica Niemiec to raj dla tych, którzy kochają muzea, czy też skarby kultury światowej. W dzielnicach takich jak Berlin Mitte i Prenzlauer powstają galerie młodych artystów, które cieszą się międzynarodowym uznaniem. W budynku przy Friedrichstraße zaś mieści się Muzeum Muru Berlińskiego, niezwykle istotnego dla mieszkańców. To tu można dowiedzieć się o historii miasta. Wszystko to znajduje się na tak zwanej Wyspie Muzeów, która składa się z pięciu światowej sławy placówek wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Cały Berlin zaś składa się aż z 175 muzeów.

To miasto, w którym ciągle coś się dzieje, warto wybrać się tu na imprezy sportowe, czy spektakle teatralne. Co roku odbywa się tu także ponad 400 targów i kongresów.