Barcelona

  • Posted on: 21 August 2013
  • By: Robert
Barcelona

W północno-wschodniej Hiszpanii znajduje się niesamowita stolica tego kraju - Barcelona, pełna muzyki i radosnej atmosfery. Leży ona nad Morzem Śródziemnym i jest drugim co do wielkości miastem Hiszpanii. To także stolica prowincji o tej samej nazwie. Do Barcelony można dostać się samolotem, lot trwa około 2,5 godziny. Każda pora roku jest dobra na odwiedzenie tego miasta, bowiem klimat śródziemnomorski sprawia, że lata są tu ciepłe i suche a zimy wilgotne i łagodne. Warto jednak pamiętać, że latem występują tu upały, więc najprzyjemniejszymi porami roku są wiosna i jesień.

Będąc w Barcelonie warto zwiedzić Park Güell, ogród bajkę, gdzie można znaleźć postaci z mitów, kolorowe figurki smoków, czy bajecznych zwierząt. Co ciekawe sufit w Sali Stu Kolumn podpierają słupy ze szkła i ceramiki zdobione pięknie mozaiką. Jest ich aż 84. Na dachu zaś znajduje się ogromny taras widokowy z ławką o długości 152 metrów, najdłuższą spośród wszystkich na świecie. Park Güell, jako niesamowity kompleks, w 1984 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Ciekawym budynkiem jest także bogaty w symbolikę kościół Sagrada Familia. Fantazyjne formy mogą zachwycać lub oburzać, lecz piękna całość jest warta zobaczenia. Budowę katedry rozpoczęto w 1882 roku, a jej kończenie trwa po dziś dzień, zresztą określa się iż będzie to trwało jeszcze około 200 lat. Ów kościół jest najpiękniejszym dziełem Gaudiego.

Niezwykłym miejscem jest niewątpliwie Placa del Rei, które to składa się z takich pomieszczeń jak sala baletowa z XIV wieku, wieża strażnicza, czy pałac wicekróla. Kiedyś była to siedziba hrabiów Barcelony, a następnie królów Aragonii.

Także wzgórze Tibidabo to miejsce, które warto odwiedzić,jest to bowiem najwyższe wzniesienie w Barcelonie, ciekawe też z tego względu, ze można z niego dojrzeć Pireneje czy Majorkę.
Nie można również zapomnieć o Carter de Montcada, uliczce pełnej gotyckich pałaców barcelońskiej elity z XIV i XV wieku czy Dzielnicy Gotyckiej wraz z jej niesamowitymi zabytkami pochodzącymi z tegoż okresu.

W Barcelonie mieści się także Muzeum Picassa oraz wspaniałe Poble Espanyol, zespół zabudowań rozłożonych wokół wielkiego placu, które stanowią kopię na wzór tych z Kordoby, Salamanki, Madrytu czy Walencji.

Stolica Hiszpanii zachwyca i gwarantuje niezapomniane przeżycia.