Amsterdam

  • Posted on: 9 September 2013
  • By: Robert
Amsterdam

Stolica Holandii - Amsterdam to niezwykle przytulne i ciepłe miasto. To tu można delektować się widokiem tulipanów i zaszyć się w jednej z ulic, czy spacerować po parku. Amsterdam położony jest częściowo poniżej poziomu morza, na stu wysepkach Holandii, które oddziela sieć 160 kanałów. Z miejscem tym związany jest częsty deszcz, który nadaje miastu klimatu, a najlepszym czasem na zwiedzanie jest okres wiosenno-letni.

Warto przejść się po ulicy Damrak, która jest zarazem jedną z bardziej ruchliwych. Znajduje się tu między innymi budowla Beurs van Berlage, gmach dawnej giełdy i to tu siedzibę ma Holenderska Orkiestra Filharmoniczna oraz Berlage Museum. Ciekawą dzielnicą jest również dzielnica czerwonych latarni, gdzie biegły dawne mury miejskie.

Ważnym miejsce w Amsterdamie jest niewątpliwie Dam - ogromny plac, na którym odbywają się imprezy kulturalne i polityczne. Obok niego można zobaczyć Pałac Królewski oraz jeden z największych kościołów w mieście ? Nieuwe Kerk.

Dzieje miasta można zaś prześledzić w Amsterdams Historisch Museum. Obok znajduje się najpiękniejszy dziedziniec tego dawnego sierocińca - Begijnhof, a całość składa się z kamiennych i ceglanych domów oraz najstarszego zachowanego budynku mieszkalnego w Amsterdamie.

Niezwykle wiekowy jest także kościół Oude Kerk z XIII-wieczną wieżą oraz kaplicą z XV wieku. Niedaleko niego zaś znajduje się muzeum Amstelkring, urocze choć mało znane zachwyca swoimi zasobami.
Wyjątkową budowlą jest również Westerkerk. To świątynia z 85-metrową wieżą, której wierzchołek upiększa korona cesarza Maksymiliana, będąca również symbolem miasta. Wieża ta pełna jest elegancji, choć jej wnętrze pozbawione jest zdobień.

Najsłynniejszym muzeum Holandii znajdującym się w Amsterdamie jest natomiast Rijksmuseum. Są tu dzieła Rembrandta, Vermeera czy Halsa. Styl, w którym owa budowla została wzniesiona to nowatorki nurt oparty na historyzmie.

Amsterdam to olśniewająca architektura, niesamowite zabytki, muzea, zieleń i mnóstwo atrakcji czekających na turystów.