Mediolan

  • Posted on: 21 August 2013
  • By: Robert
Madiolan

Jednym z najbogatszych miast Europy a zarazem stolicą mody jest zjawiskowy Mediolan, to tu swoje kolekcje prezentują najlepsi projektanci i można kupić najmodniejsze stroje. Lata są tu wilgotne i gorące a zimy chłodne. Mediolan leży w Lombardii we Włoszech i pełny jest eleganckich kamienic i miejsc, które warto odwiedzić.

W tej nowoczesnej metropolii znajduje się niezwykła katedra odDuomo, czyli katedra św. Marii. Dominuje tu styl gotycki, jednakże można tu spotkać także elementy z innych nurtów, od renesansu po neoklasycyzm. To niewątpliwie jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych, ogromny i zachwycający. Warto wybrać się na dach, z którego widać cudowny krajobraz miasta.

Obok katedry zaś znajduje się teatr muzyczny La Scala z widownią mieszczącą ponad 3000 osób. Został on otwarty w 1778 roku, a nazwa teatru pochodzi od nazwiska księżnej Beatrycze Reginy della Scala.

Także Pałac Sforzów jest zabytkiem, którego nie można pominąć. Znajduje się ona na ulicy Via Dante, jednej z najbardziej znanych w mieście. Kilkakrotnie przebudowywany posiada w sobie kilka muzeów ? Muzeum Egipskie, Prehistoryczne, Instrumentów Muzycznych, Sztuki Antycznej, Sztuki Użytkowej i Pinakotekę. Pałac jest zbudowany z czerwonej cegły i był niegdyś uważany za jednej z najbardziej luksusowych w całej Europie.

Niesamowita jest także Galeria Wiktora Emanuela II, zwanej salonem, czyli salotto. Powstała ona w latach 1865-1877 i posiada wewnątrz pasaż handlowy z restauracjami i kawiarenkami. Ma ona charakterystyczną przeszkloną kopułę, a na posadzce znajdują się znaki zodiaku.

Warto zobaczyć również kościół Santa Maria delle Grazie, w którym można znaleźć takie dzieło Leonarda da Vinci jak Ostatnia Wieczerza. Kościół posiada kopułę z kwadratową podbudową, a jego powstanie datuje się na XV wiek.

Będąc w Mediolanie nie sposób przejść się najsłynniejszą dzielnicą mody czy też najstarszą ulicą miasta - Corso di Porta Ticinesse. Są tu dwie bramy, jednak z IX wieku, a druga, starsza, z wieku XII. Obie są pozostałościami danych murów obronnych.